William Jefferson Clinton

42. prezident Spojených států amerických
zakladatel a předseda představenstva Clintonovy nadace

William Jefferson Clinton byl mezi lety 1993 a 2001 42. prezidentem Spojených států amerických. Po šesti desetiletích byl prvním demokratickým prezidentem, který byl zvolen dvakrát, dovedl Spojené státy k nejdelší ekonomické expanzi v americké historii, včetně vytvoření více než 22 milionů pracovních míst.

Po odchodu z Bílého domu prezident Clinton založil Clintonovu nadaci, aby pokračoval v práci na věcech, na kterých mu záleželo. Od svého založení se nadace snaží pomáhat budovat odolnější komunity rozvojem a implementací programů, které zlepšují zdraví lidí, posilují místní ekonomiky a chrání životní prostředí.

Kromě práce v nadaci sloužil prezident Clinton jako vrcholný vyslanec OSN pro obnovu po tsunami, zvláštní vyslanec OSN na Haiti – a mnohokrát spolupracoval s prezidenty Georgem H. W. Bushem a Georgem W. Bushem, aby podpořili úsilí o pomoc komunitám zpustošeným přírodními katastrofami.

Prezident Clinton se narodil 19. srpna 1946 v Hope v Arkansasu. S manželkou Hillary Rodham Clintonovou, jež zastávala post ministryně zahraničních věcí, mají dceru Chelsea a tři vnoučata Charlotte, Aidana a Jaspera. Žijí v Chappaqua, New York.